Menu Close Menu

آتش‌سوزی عمدی در اراضی ملی البرز نداشته‌ایم

آتش‌سوزی عمدی در اراضی ملی البرز نداشته‌ایم

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: انداختن ته سیگار در مرتع و جنگل در زمانی که با گرمی هوا و خشکی علفها مواجه هستیم بسیار خطرناک است و گاه ممکن است یک اهمال به از بین رفتن چندین هکتار از عرصههای طبیعی استان منجر شود.

سرهنگ فرامرز نیکزاد با اشاره به تعداد حریق‌هایی که از ابتدای سال تا کنون در مراتع و عرصه‌های طبیعی استان حادث شده، اظهار کرد: تا پایان خرداد شاهد وقوع ۲۵ آتش سوزی در مراتع و عرصه‌های طبیعی استان بودیم.

وی ادامه داد: این آتش سوزی‌ها ۵۵ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان را درگیر کردند.

به گفته سرهنگ نیکزاد بیشترین تعداد و وسعت حریق‌های امسال در عرصه‌های طبیعی شهرستان اشتهارد حادث شده است.

وی با بیان اینکه وقوع هیچ یک از این حریق‌ها عمدی نبوده اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون حریق عمدی در استان نداشته‌ایم ولی بیشتر این آتش سوزی‌ها به خاطر اهمال و کم توجهی مردم به ویژه گردشگرانی که در عرصه‌های طبیعی برای دم کردن چای یا پختن غذا آتش روشن می‌کنند بوده است.

سرهنگ نیکزاد توضیح داد: انداختن ته سیگار در مرتع و جنگل در زمانی که با گرمی هوا و خشکی علف‌ها مواجه هستیم بسیار خطرناک است  و گاه ممکن است یک اهمال به از بین رفتن چندین هکتار از عرصه‌های طبیعی استان منجر شود به همین دلیل از مردم درخواست می‌شود قبل از ترک عرصه‌ طبیعی حتما از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند و پس از ریختن آب روی آتش روی آن خاک هم بریزنند.

این مسئول با بیان اینکه اگر شاهد وقوع حریق عمدی در عرصه‌های طبیعی استان باشیم با عوامل آن برخورد قانونی لازم صورت می‌گیرد، گفت:  طبق قانون اگر کسی باعث آتش سوزی در جنگل و عرصه‌های طبیعی شود مجرم بوده و تحت تعقیب مراجع قضایی قرار می‌گیرد.

سرهنگ نیکزاد افزود: اگر نیروهای یگان مشاهده کنند فردی از باعث آتش سوزی جنگل شده حتما گزارش می‌دهند تا برخورد قانونی لازم با وی صورت بگیرد ولی تا کنون در البرز چنین گزارشی نداشته‌ایم.

اشتراک گذاری
ثبت دیدگـاه
Captcha
دیدگاه های کاربران