Menu Close Menu

دستگیری اعضای باند کلاهبرداری به روش اسکیمر در البرز

دستگیری اعضای باند کلاهبرداری به روش اسکیمر در البرز

رئیس پلیس آگاهی استان از دستگیری اعضای باند جعل و پولشویی که در پوشش راه اندازی سوپرمارکت و یا فروشنده دوره گرد اقدام به برداشت 28 میلیارد ریال به صورت اسکیمری از حساب 100 نفر در استان های مختلف کرده بودند خبر داد.

سرهنگ محمد نادربیگی با اعلام این خبر گفت :  در پي اقدامات گسترده اداره اطلاعات جنايي پليس آگاهی استان البرز بر روی باند هاي سرقت و کيف قاپي، از فعالیت باندی که به صورت گسترده اقدام به پولشويي ، کلاهبرداري و جعل کارت هاي بانکي می کردند شناسايي اعضاي باند به صورت جداگانه در دستورکار اين اداره قرار گرفت.
 وی افزود : از طریق اقدام پلیسی و رصد فعالیت های این باند محرز شد که یک از اعضای آن که از متهمان تحت تعقيب پليس آگاهي اين استان و ساير استان ها است با اجاره مغازه در استان هاي همجوار استان البرز و یا فروشنده دوره گرد با همکاري تعدادي ديگر با نصب اسکمیر بر روی دستگاه پز اقدام به کپي اطلاعات کارت هاي عابر بانک خریداران کرده  و سپس اطلاعات کارت ها را بر روي کارت هاي خام کپی کرده و از طریق پولشويي ، خريد لوازم لوکس و گران قيمت، سکه و طلا اقدام به تخلیه حساب مشتریان می کنند .
رئیس پلیس آگاهی استان البرز افزود : در ادامه با اقدامات گسترده میدانی، تمامي مرتبطان و اعضاي باند و آدرس محل فعاليت و سکونت متهمان شناسايي و تحت تعقيب و مراقبت هاي شبانه روزي قرار گرفتند .
این مقام انتظامی اظهار داشت : با هماهنگی مقام قضائی تیم های عملیاتی متشکل از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری و اداره مبارزه با جرایم جنایی وارد عمل شده و پس از اطمينان از حضور متهمان در محل در يک عمليات غافلگيرانه  6 نفر از اعضاي باند را دستگير و در بازرسي از محل اختفاي متهمان يک دستگاه پز به همراه اسکيمر، چاپگر کارت عابر بانک، پرينتر رنگي، اسکنر، 18 عدد کارت عابر بانک به نام اشخاص مختلف ، 160عدد کارت عابر بانک خام و تعدادی اموال خریداری شده از طریق پولشویی شامل 9 عدد ساعت به ارزش 450 میلیون ریال، طلا و جواهر به ارزش 500 میلیون ریال، تعداد زیادی لوازم منزل و مقادیری پول نقد کشف و به همراه متهمان به پليس آگاهي منتقل شدند .
وی افزود : متهمان دستگير شده در بازجویی های کارآگاهان، در ابتدا منکر هرگونه جرمی شدند اما باتوجه به اسناد و مدارک موجود و با توجه به سابقه دار بودن تعدادی از اعضای باند ، به جرم خود مبنی بر کلاهبرداري و کپي از 100 فقره کارت بانکی و ساختن مجدد کارت و خالي کردن موجودي آن ها بالغ بر 28 میلیارد ریال اعتراف کردند .
رئیس پلیس آگاهی استان البرز بیان کرد: پس از شناسایی اعضای باند و دستگیری آن ها بلافاصله استعلام از شعب بانک ها به منظور شناسایی مال باختگان آغاز شد که به محض شناسایی صاحبان حساب به منظور اقدامات قانونی موضوع به آن ها اطلاع داده می شود .
شيوه و شگرد باند کپی از حساب های بانکی
سرهنگ نادربیگی در این باره گفت : متهمان با راه اندازي سوپر مارکت و یا فعالیت به صورت فروشنده دوره گرد با تعبیه اسکمیر بر رروی دستگاه های پزی که در اختیارشان بود اقدام به کپی کارت هاي مشتري کرده و پس از کپی اطلاعات کارت، مشخصات حساب کارت هاي کپي شده را بر روي کارت هاي خام انتقال داده و به صورت پولشویی اقدام به خرید اجناس گران قيمت، طلا و ... کرده و مبالغ دریافتی را بین اعضای باند تقسیم می کردند .
رئیس پلیس آگاهی استان البرز گفت : افراد سودجو اسکیمر را در جایی نصب می کنند که قابل مشاهده نیست و زمان این کار مجرمانه بیش از چند ثانیه طول نمی کشد و فرد قربانی تنها زمانی متوجه موضوع می شود که از حساب او مبالغی کسر شده است؛ بنابراین اعلام رمز کارت در حضور دیگران و فروشنده می تواند عواقب اینچنینی در پی داشته باشد .
این مقام انتظامی توصیه کرد : دستگاه کارتخوان باید در اختیار خریدار باشد تا خودش کارت را کشیده و رمز را وارد کند یا حتی المکان باید دستگاه در جایی نصب شده باشدکه قابل مشاهده بوده و امکان سوء استفاده را به حداقل برساند.

اشتراک گذاری
ثبت دیدگـاه
Captcha
دیدگاه های کاربران