Menu Close Menu

دو و میدانی البرز در مسیر رونق و شکوفایی

دو و میدانی البرز در مسیر رونق و شکوفایی

ورزش دو و میدانی به عنوان مادر ورزش ها که در سال های قبل از تشکیل استان البرز به علت مشکلات زیرساختی تاحدودی از پای افتاده بود، با حمایت و تلاش دست اندرکاران ، مسیر رونق و شکوفایی را در پیش گرفته یا به عباراتی جان تازه گرفته است.

ظرفیت‌های بالای ورزشی البرز در تمام رشته‌ها موجب شده تا قهرمانان زیادی از دل این استان برخاسته و هر جا که نامی از قهرمان و کسب سکو است نام یک یا چند ورزشکار البرزی به چشم می‌خورد.

این رشته ورزشی با اینکه قهرمانان نام آوری در البرز پرورش داد اما به علت کمبود امکانات و مشکلات زیر ساختی در سال‌های گذشته چندان حال و روز خوبی نداشت لیکن مسئولان و دست اندرکاران دست به دست هم دادند تا این ورزش پایه، نفس تازه بگیرد.

با این حال یکی از رشته‌هایی که با وجود کاستی‌های فراوان توانسته قهرمانان خوبی پرورش دهد، رشته دو و میدانی بوده است.

الهام کاکلی قهرمان ۲۰۰ و ۴۰۰ متر ایران و اعزامی به رقابت‌های آسیایی جاکارتا، یونس یوسف وند، اسماعیل قادری، محمد بنی آدم و منصور بیات از جمله ورزشکاران البرزی هستند که توانسته‌اند در سطح ملی و بین المللی رتبه کسب کنند.

حضور هشت ورزشکار از استان در اردوهای تیم ملی، نشان از ظرفیت‌های بالای البرز در رشته دو و میدانی است.

ظرفیت‌های بالای این استان موجب شد تا رئیس فدراسیون دو و میدانی از واگذاری میزبانی جام بین المللی دو ماراتن پارس در سال جاری به استان البرز خبر دهد.

مجید کیهانی در مجمع سالانه هیأت دو و میدانی البرز گفت: یکی از دستاوردهای بزرگ برگزاری سه مجمع سالیانه در استان البرز برنامه ساخت پیست استاندارد تارتان در کرج بود.

وی با اشاره به راه اندازی پیست تارتان کرج در ماه‌های آینده اظهار داشت: این پیست سرمایه ملی است و موجب توسعه هر چه بیشتر ورزش دو ومیدانی می‌شود.

کیهانی گفت: همکاری فدراسیون، اداره کل و هیأت استان البرز موجب شده تا البرز یکی از فعال‌ترین استان‌های کشور در رشته دو ومیدانی باشد.

مدیر کل ورزش و جوانان البرز نیز گفت: با وجود کمبود امکانات، ورزشکاران دو ومیدانی این استان موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند.

امیر غفرانی افزود: هیأت دو ومیدانی استان یکی از فعال‌ترین هیأت ها چه در بعد همگانی و چه در بعد قهرمانی است.

وی با بیان اینکه برگزاری کلاس‌های آموزشی برای داوران و مربیان در دستور کار هیأت قرار گیرد، گفت: دو ومیدانی مادر تمام رشته ها است و هر چه مربی این رشته بیشتر شود، بقیه رشته‌ها هم بیمه می‌شوند.

غفرانی گفت: در سال جاری بنا داریم تا بر روی مباحث روحی و روانشناسی ورزشکاران تمرکز کرده و کارهای علمی و گسترده‌ای به همین منظور انجام دهیم، که این منجر به انقلابی برای ورزش البرز می‌شود.

مدیر کل ورزش و جوانان البرز در بخش دیگری از سخنان خود به راه اندازی پیست تارتان در مجموعه شریعتی کرج اشاره و افزود: این پیست به صورت تخصصی از ابتدای ماه آینده برای استفاده ورزشکاران آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: با راه اندازی این پیست در البرز می‌توان شاهد اتفاقات مثبت و بزرگی در سطح دو و میدانی استان بود.

مدیر کل ورزش و جوانان البرز با اشاره به اینکه البرز جزو معدود استان‌هایی است که مجهز به پیست استاندارد شده گفت: این پیست به عنوان سرمایه‌ای ملی است و موجب توسعه دو و میدانی خواهد شد.

معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان البرز نیز در این نشست گفت: این استان آمادگی میزبانی از مسابقات دوومیدانی، المپیاد و استعدادهای برتر ورزش کشور در سال ۹۸ را دارد.

سعید کولیوند با بیان اینکه البرز در بخش پایه‌ها نیازمند توجه بیشتری است، افزود: یکی از اقدامات برای توسعه ورزش دوومیدانی در استان، راه اندازی پیست تارتان در مجموعه ورزشی شریعتی کرج است که موجب پیشرفت هر چه بیشتر این رشته می‌شود.

رئیس هیأت دو و میدانی البرز گفت: نبود زیر ساخت‌ها یکی از مهم‌ترین مشکلات این رشته ورزشی در استان بود که در آینده نزدیک با راه اندازی پیست تارتان در ورزشگاه شریعتی کرج بخش زیادی از این مشکلات برطرف می‌شود.

محمد قلی مرادی افزود: با راه اندازی این پیست علاوه بر ورزشکاران شهرستان کرج، علاقه مندان به رشته دو و میدانی شهرستان‌های نظرآباد، ساوجبلاغ، اشتهارد و فردیس نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: این پیست در فضای پنج هزار متر مربع است و شامل پیست دو و میدانی، چاله پرش طول، پرش با نیزه، پرتاب دیسک، دایره پرتاب دیسک و پرتاب نیزه است.

مرادی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت ورزش دوومیدانی در البرز اشاره و خاطر نشان کرد: طی هشت سال گذشته به جرأت می‌توان گفت که البرز در این رشته موفقیت‌های بسیاری چه در بخش قهرمان پروری داشته است.

وی افزود: در سال‌های گذشته امکانات نه چندان خوبی نداشتیم اما با راه اندازی پیست تارتان در ورزشگاه شریعتی کرج، استان البرز مجهز به ۲ پیست می‌شود که نقش زیادی در توسعه این ورزش و جذب ورزشکاران بیشتری به این رشته خواهد داشت.

رئیس هیأت دوومیدانی البرز گفت: امروز تعداد ورزشکاران این استان در رشته دو و میدانی به بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ رسیده این در حالی است که قبل از استان شدن البرز (سال ۸۹)، تعداد ورزشکاران ما تنها ۳۰ نفر بود اما استانی شدن و افزایش زیر ساخت‌ها موجب شد تا انگیزه‌ها افزایش یابد و تعداد ورزشکاران بیشتری جذب این رشته شوند.

مرادی با بیان اینکه بیشترین مدال در سطح پایه داشته‌ایم خاطر نشان کرد: سال گذشته در بخش نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان موفق به کسب ۴۰ مدال طلا، ۲۸ نقره و ۱۵ برنز در سطح مسابقات ملی وبین المللی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: کسب این مدال‌ها نشان از رشد ۳۰ درصدی این ورزش در استان نسبت به سال‌های قبل دارد که موجب شده تا امسال سهمیه ما برای شرکت در مسابقات کشوری در بخش بانوان و آقایان از هفت نفر به ۱۰ نفر افزایش یابد.

مرادی افزود: با راه اندازی پیست تارتان در مجموعه شریعتی کرج، می‌توان این نوید را داد که ورزشکاران بیشتری جذب این رشته در استان می‌شوند و به دنبال آن می‌توان استعدادهای بیشتری را کشف کرد.

استان البرز دارای ۴۰ هیات ورزشی و بیش از ۱۵۶ هزار ورزشکار سازمان یافته دارد.

اشتراک گذاری
ثبت دیدگـاه
Captcha
دیدگاه های کاربران